Kbud Online Sınav Sistemi
Yazan: Admin Yayın Tarihi: Okunma

KBUD ONLINE SINAV SİSTEMİ
e- sınav. kbud nedir?
e-sınav. kbud,  temel ve klinik biyokimya alanında sizlere bilginizi sınama ve kendinizi değerlendirme imkanı veren bir online sınav programıdır. 
Bu sınava neden girmeliyim?
Sınavlar şüphesiz ölçme ve değerlendirme için en uygun araçlardır. Bilginizi gözden geçirmek ve eksiklerinizi görmek için bu sınava girmelisiniz. 
e- sınav’a girebilmek için KBUD üyesi olmam gerekli midir?
Hayır, gerekli değildir.
Sınav programına üyelik şartları nelerdir?
Tıbbi Biyokimya alanında eğitim alan ve veren herkes programa üye olabilir.
Programa nasıl üye olabilirim?
http://e-sinav.kbud.org.tr/ adresinden yeni üyelik başvuru kısmından ilk kaydınızı yaptırabilirsiniz. Üyelik kaydı sonrası 24 saat içinde inceleme yapılıp üyelik başvurunuz onaylanacaktır. Üyelik başvurusu sırasında sorulan sorulara doğru ve kısaltma kullanmadan eksiksiz bilgi vermeniz kayıt işlemlerinizin hızlıca sonuçlanmasını sağlayacaktır. Onaylanan üyeler başvurudan 24 saat sonra sisteme giriş yapabilir. .  
Sınavlar nasıl yapılacak?
Sistemde şu an SINAVLAR sekmesi altında 2 türlü sınav yer almaktadır. 
Deneme sınavlarıhemen giriş yapabileceğiniz ve kendinizi sınayabileceğiniz ve sonucunuzu sınav sonrası hemen görebileceğiniz sınavlardır. Sınavlar sekmesi altında ilgili sınav için Eylem başlığı altında “sınava gir” seçeneği seçildiğinde sınava giriş bilgilendirme ekranı açılacaktır. “Sınava başla” sekmesi tıklandığında sınav soruları görülebilecektir. Sınav belirtilen süre sonunda otomatikman veya “Sınavı sonlandır” sekmesi tıklanarak sonlandırılabilir. Cevapladığınız bir soruya sınav süresi boyunca tekrar dönme ve değiştirme imkanı verilmiştir. Sınav sonlandığında sonuçlarınızı hemen öğrenebileceksiniz. Deneme sınavlarına belirli bir süre sonra tekrar girip kendinizi tekrar sınama şansınız olacaktır.
Özel sınavlarise belirli günlerde ve belirli saatlerde girişe izin verilecek sınavlardır. Bu sınavların her biri için ayrı ayrı kayıt oluşturulmalıdır. Onay sonrası size bir kayıt numarası gönderilecektir. İlan edilen sınav tarihinde ve saatinde “Sınavlar” sekmesinde ilgili sınav satırında eylemi “sınava gir” olarak seçmeli ve açılan sayfada kayıt numarasını yazarak sınavın başlamasını sağlamanız gerekmektedir. Özel sınavlar tek oturumluk olup sınav sonlandığında tekrar giriş imkanı olmayacaktır. Sınav sonlandığında sonucunuzu ve başarı skorunuzu otomatik olarak açılacak pencerede görebileceksiniz.
Sınav sonuç değerlendirmem nasıl yapılacak?
Her sınav için belirlenen başarı skoru %70’dir.  Soruların doğru yanıtlarının yüzdesi olarak başarınız belirlenecektir.
Sınava katılan kişilerin bilgileri gizli tutulacak olup, üçüncü şahıslar ile kesinlikle paylaşılmayacaktır. Ayrıca soruların çeşitli araçlarla paylaşılması hem etik hem de telif hakları ihlali kapsamı çerçevesinde değerlendirilecek olup konuya hassasiyetle yaklaşacağınıza inanıyoruz. Sınav sonuçları kapsamında hazırlanacak değerlendirme ve istatistiksel analiz sonuçları üyelerimizin eğitim ve öğretim faaliyetlerinin ve e-sınav sistemimizin geliştirilmesi amacı ile kullanılacaktır.
Sınav sonuçları ne zaman belli olacak?
Sınav bitiminden hemen sonra sonucunuzu görebileceksiniz.
Sınav sorularının doğru cevaplarını hemen görebilecek miyim?
Hayır, hemen görülemeyecek ancak daha ileri bir tarihte açıklamalı olarak yayınlanacaktır.
Başarı skorumu sınavlara giren diğer üyelerde görebilecek mi?
Hayır, göremeyecek.  Başarı skorunuzu /değerlendirmeleri sadece kendiniz görebileceksiniz. 
Bilgi güvenliği ve Gizlilik nasıl sağlanmaktadır?
KBUD program katılımcılarının gizliliğine büyük önem vermekte ve buna uygun olarak çalışmaktadır. Bu anlamda program katılımcılarının kimlikleri gizlidir ve katılımcı gizlilik hakkından feragat etmedikçe yalnızca programın yürütülmesinde görev alan belirli personel tarafından bilinmektedir. Programa kayıt işlemlerinde katılımcıların üyelik başvuruları program Koordinatörü ve görevlendirdiği kişiler tarafından incelendikten sonra katılımcılar program üyeliğine kabul edileceklerdir. Ancak sınav değerlendirmesi bilgisayar programı tarafından otomatik yapıldığından sınav sonucunun kime ait olduğu bilgisi sadece KBUD bünyesinde yer almayan bilgi-işlem sorumlusu tarafından görülebilecektir. Program Koordinatörü sınav sonuçlarını görebilecek ancak sonucun kime ait olduğunu göremeyecektir.
Sınavlara giriş ücreti var mıdır?
Sınavlarımız ücretsizdir
Sınavlara girdikten sonra bir belge verilecek mi?
Sınavlar kendinizi sınamanız için yapılmaktadır. Şu aşamada herhangi bir belge verilmesi düşünülmemektedir.
İletişim
Sorularınızı, önerilerinizi ve katkılarınızı info@kbud.org.tr adresine yollamanızı rica ederiz.
http://e-sinav.kbud.org.tr/

 

Top
  • Sosyal Medya Adreslerimiz